Monday, 2 April 2012

RANCANGAN MENGAJAR


RANCANGAN MENGAJAR.

Nama kelas: Bestari.
Bilangan murid: 20/20 orang.
Umur: 5 tahun.
Cadangan masa: 9.00pagi -10.00pagi (1 jam)
Tema: Negara saya (lagu, permainan dan muzik tradisional.)
Tunjang utama: Tunjang Sains dan Teknologi (awal sains)
Tunjang disepadukan:
i)Tunjang Komunikasi (bahasa melayu)
ii)Tunjang Fizikal dan Estetika (perkembangan fizikal)

Standard pembelajaran utama:
(ST 13.0) penggunaan ICT.
Standard pembelajaran yang disepadukan :
i)(BM 3.5)membaca perkataan  
ii)(PFK 1.2) melakukan koordinasi mata, tangan dalam perkembangan kemahiran motor halus.

Objektif pembelajaran : diakhir pengajaran, murid dapat :
i)menyebut perkataan pada kad imbasan dengan bimbingan guru.
ii)mendengar dengan baik serta mengenali muzik tradisional.
iii)melakukan aktiviti bermain congkak.

Pengetahuan sedia ada:
Murid sudah mengenali beberapa jenis lagu, permainan dan muzik tradisional seperti lagu dikir barat dan permainan congkak.
Penerapan nilai: kerjasama, kesabaran dan kesungguhan.
Alat bantu mengajar: laptop, kotak, congkak, maker pen, kertas A4, guli
KBKK: menjana idea, membuat gambaran mental.
Kosa kata: dikir barat, ghazal, dongdang sayang dan tabla.



Langkah/ masa
Aktiviti guru
Aktiviti murid
Catatan/ABM
Set induksi
(5 minit)
-guru masuk ke kelas dengan menyanyikan lagu dikir barat.
-murid mendengar nyanyian guru dengan penuh tanda Tanya.
ABM: -
Objektif: -
Nilai: -
KBKK: membuat gambaran mental.
Langkah 1
(20 minit)
-guru memberitahu tema pada hari ini kepada murid-murid iaitu mari mengenal lagu, permainan dan muzik tradisional.
-guru menunjukan kad imbasan yang terdapat gambar orang bermain tabla, dikir barat, ghazal dan dongdang sayang kepada murid-murid.
-kemudian guru menunjukkan kad perkataan kepada murid-murid dan meminta murid-murid membaca perkataan tersebut.
-guru ingin mengadakan aktiviti dengar dan teka.
-guru memasang muzik tradisional seperti tabla, dikir barat, ghazal dan dongdang sayang.
-kemudian guru meminta murid meneka muzik tradisional yang di pasang oleh guru.       
-murid mendengar penjelasan guru dengan penuh perhatian.


-murid melihat kad imbasan yang ditunjukkan oleh guru.



-murid melihat kad perkataan tersebut dan membaca perkataan yang terdapat pada kad perkataan yang ditunjukan oleh guru.

-murid bersedia.


-murid mendengar dengan penuh perhatian.


-murid meneka muzik tradisional yang dipasang oleh guru dengan pelbagai jenis jawapan serta dengan bimbingan guru.
ABM: kotak, laptop, maker pen.
Objektif: (i) dan (ii)
Nilai: kerjasama dan kesungguhan.
KBKK: menjana idea dan membuat gambaran mental.
Langkah 2
(30 minit)
-guru ingin mengadakan aktiviti bermain congkak.
-mula-mula guru membuat demonstrasi dahulu cara-cara bermain congkak sebelum membenarkan murid-murid melakukan aktiviti ini.
-guru meletakkan tujuh biji guli kedalam setiap lubang yang terdapat pada congkak kecuali lubang dibahagian hujung kanan daan kiri.
-guru meminta murid memilih lubang yang mana-mana untuk memulakan permainan.
-guru menyatakan sesiapa yang mendapat guli paling banyak dikira sebagai pemenang.
-selepas demonstrasi, guru juga memberitahu kepada murid-murid meletak guli hanya pada lobang congkak sahaja. Murid dilarang memasukkan guli kedalam mulut sebagai langkah berjaga-jaga.
-kemudian guru akan membahagikan kumpulan setiap kumpulan dua orang.
-setelah itu, guru diminta murid melakukan aktiviti ini berdasarkan demonstrasi yang ditunjukkan sebentar tadi.
-murid mendengar penjelasan guru.

-murid melihat dan mendengar penerangan guru.





-murid melihat guru meletakkan guli kedalam lubang congkak serta mendengar penerangan guru dengan penuh perhatian.
-murid mendengar dan melihat guru memilih lobang congkak semasa demonstrasi.
-murid mendengar arahan guru dengan penuh perhatian.


-murid mendengar arahan guru.









-murid duduk dalam kumpulan yang telah diberi oleh guru.

-murid melakukan aktiviti ini berdasarkan demonstrasi guru.



ABM: congkak dan guli
Objektif: (iii)
Nilai: kerjasama dan kesungguhan
KBKK: menjana idea.
Penutup
(5 minit)
-guru menanya kembali pengajaran dan pembelajaran yang telah diajar hari ini kepada murid-murid.
-guru menerangkan lembaran kerja kepada murid-murid cara-cara untuk membuat lembaran kerja yang diberi.
-guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
-murid menjawab pertanyaan guru dengan penuh yakin dan bersemangat.


-murid mendengar penerangan guru dengan penuh perhatian.


-murid membuat latihan tersebut.
ABM: kertas A4
Objektif:-
Nilai: kesungguhan
KBKK: menjana idea.


Impak:
18/20 dapat mengikuti pengajaran dan pembelajaran pada hari ini disebabkan alat bantu mengajarnya menarik. Membuatkan murid-murid tertarik untuk mengikuti pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Manakala, dua orang pelajar tidak dapat mengikuti pengajaran dan pembelajaran pada hari ini disebabkan tidak hadir ke sekolah.



TABLA


DIKIR BARAT


GHAZAL


DONDANG SAYANG




No comments:

Post a Comment